Často kladené otázky o Umweltplakette a emisních zónách v Německu
- Co je to Umweltplakette a k čemu slouží?
Umweltplakette je emisní plaketa, kterou musejí mít vozidla v Německu pro vjezd do ekologických (nízkoemisních) zón. Slouží k označení emisní třídy vozidla podle evropských norem. - Kdo musí mít emisní plaketu při cestě do Německa?
Plaketu musí mít všechna motorová vozidla, včetně těch se zahraniční registrací, pokud vjíždějí do vyznačených ekologických zón. - Jak poznám, že vjíždím do Umwelt zóny?
Zóna je vždy označena dopravní značkou „Umweltzone“ s dodatkovou tabulkou, která určuje, které plaketě je vjezd povolen. - Ve kterých městech v Německu platí ekologické zóny?
Ekologické zóny se nacházejí například v Berlíně, Mnichově, Stuttgartu, Frankfurtu nad Mohanem, Kolíně nad Rýnem a desítky dalších měst. - Jaký je rozdíl mezi zelenou, žlutou a červenou plaketou?
Barva plakety označuje emisní tříu: zelená (nejčistší vozidla), žlutá (střední třída), červená (nejvyšší emise). Většina zón povoluje vjezd pouze se zelenou. - Jak zjistím, jakou emisní třídu má mé vozidlo?
Emisní tříu najdete v technickém prūkazu vozidla, nebo ji určí vystavovatel plakety podle jeho kopií. - Kde se plaketa lepí a jak ji správně umístit na čelní sklo?
Plaketa se lepí zevnitř na pravou dolní část čelního skla (z pohledu řidiče) tak, aby byla zvenčí jasně viditelná. - Mohu vjet do zóny bez plakety, pokud mám nové auto s nízkými emisemi?
Ne. I vozidlo splňující emisní normy musí mít vystavenou a nalepenou plaketu, jinak hrozí pokuta. - Jaká je pokuta za vjezd do zóny bez platné plakety?
Pokuta činí 100 EUR. Platí i pro vozidla, která jinak emisní normy splňují, ale nejsou označena. - Je Umweltplakette platná i v jiných zemích než v Německu?
Ne, Umweltplakette je určena pouze pro německé ekologické zóny. Ostatní země mají vlastní systémy. - Je nutné plaketu obnovovat, nebo má neomezenou platnost?
Plaketa má neomezenou platnost, dokud nedojde ke změně SPZ vozidla. - Co dělat, když změním registrační značku nebo prodám auto?
V případě změny SPZ je nutné vystavit novou plaketu, protože je vázaná na registrační číslo. - Jak mohu plaketu získat z České republiky?
Objednat ji lze online. Je třeba zaslat kopii technického prūkazu a plaketa bude doručena poštou. - Jak dlouho trvá vystavení a doručení plakety?
Obvykle 2–5 pracovních dní od obdržení podkladů a úpravy dokumentů. - Jaké dokumenty jsou potřeba pro vystavení plakety?
Stačí kopie technického prūkazu vozidla (obě strany), ideálně ve formátu PDF nebo jako kvalitní fotografie. - Musí mít plaketu i zahraniční dodávky, karavany nebo nákladní vozy?
Ano, pokud vjíždějí do ekologické zóny, platí pro ně stejná pravidla jako pro ostatní vozidla. - Je možné získat plaketu i pro elektromobil nebo hybrid?
Ano, vozidla s alternativním pohonem mají obvykle nárok na zelenou plaketu. I tak je nutné ji oficiálně vystavit. - Jak zkontroluji, že moje plaketa je platná a správně vystavená?
Plaketa musí odpovídat SPZ a emisní třída musí být určena podle technických parametrů vozidla. - Mohu si plaketu objednat online? Je to bezpečné?
Ano, objednání online je bezpečné přes ověřené poskytovatele, kteří spolupracují s německými úřady. - Jak se zachovat, pokud byla plaketa poškozena nebo ztracena?
V takovém případě je nutné požádat o vystavení nové plakety s odpovídající SPZ a dokumentací.
Jak objednat ekologickou plaketu online?
- Vyplníte objednávkový formulář
- Nahrajete kopii technického průkazu
- Dokumenty přepošleme našim partnerům, kteří určí emisní třídu a vystaví plaketu
- Plaketu přivezeme do Česka a pošleme poštou
- Plaketa vám přijde do schránky
Bez nutnosti návštěvy úřadu, prodejny nebo STK | Oficiální známka včetně natištění SPZ vozidla | Platnost po celou dobu životnosti vozidla |